Koupelna pro děti – 5 věcí, nad kterými je dobré se zamyslet

Datum: 15.12.2014

Předěláváte koupelnu z koupelny pouze pro dospělé na rodinnou koupelnu vhodnou pro děti? Zde je malý návod, jak nezapomenout na nic podstatného.

Myslete dopředu.

Neměňte design koupelny pouze s ohledem na dítě. Naplánujte koupelnu tak, aby byla plně funkční a bezpečná pro malé dítě, ale aby dobře vypadala a sloužila i za pět až deset let.

Udělejte koupelnu dětem přístupnou.

Pokud koupelnu navrhnete tak, aby v ní mohly děti být co nejsamostatnější, ušetříte si spoustu práce i uklízení. Pořiďte dětem koupelnovou stoličku, aby se mohly samy dostat do vysoké vany a dosáhnout na umyvadlo. Dejte pozor, aby byly háčky a věšáky na ručník v takové výšce, aby na ně dítě mohlo dosáhnout. Může dítě dosáhnout na splachování toalety, a pokud ano, přidali jste na toaletu dětské sedátko, aby dítě nespadlo dovnitř? Je mnohem pravděpodobnější, že budou děti udržovat pořádek a dodržovat hygienu, pokud jim to usnadníte.

A co bezpečnost?

S ohledem na všechny ostatní body, bezpečnost by v koupelně měla být na prvním místě. Vhodné použít termostatické baterie, hlavně do sprchy či vany, abyste předešli opaření horkou vodou. Dobrým pomocníkem je protiskluzová podložka do vany, která je vhodná hlavně pro aktivní batolata. Věnujte se detailům, jako je umístění zámku koupelny mimo dosah dětí. Na toaletu použijte sedátko s pozvolným sklápěním, které zabrání úrazů prstů. Vyvarujte se ostrých hran… A samozřejmě nenechávejte děti v koupelně bez dozoru. Podle britských statistik se 15% z utopených dětí utopí právě ve vaně.

Úložný prostor

I když chcete mít všechny nezbytné hračky do vany a dětskou výbavu vystavenou, vždy si ponechte nějaký prostor na jejich uložení. Vhodná je praktická skříňka pod umyvadlo, nebo alespoň kyblík vedle vany. Stejně tak zainvestujte do závěsné skříňky, kde můžete skladovat všechno od léků až po čisticí prostředky a udržet to tak mimo dosah dětí. Nejlépe, pokud je skříňka uzamykatelná. Pokud jde o výběr skleniček a držáků zubních kartáčků, je lepší se vyhnout sklu – vhodný je materiál polyresin nebo plast.

V koupelně bude mokro.

Obzvlášť pokud máte batolata, budou cákat opravdu hodně, potřebujete tedy voděodolnou utěsněnou podlahu, abyste ochránili stropy ve spodním patře. Dlažba je na podlahu koupelny nejpraktičtějším a nejvhodnějším povrchem. Dejte pozor, aby dlažba nebyla příliš kluzká, je lepší vybírat za nabídky dlažeb protiskluzových. Pod dlažbu položte podlahové topení, abyste udrželi podlahu v koupelně teplou - nejen pro malé děti, které na ni pak mohou ležet při výměně plenek. Zdi okolo vany budou trpět podobným osudem, takže do tohoto prostoru neumisťujte nic kromě voděodolného povrchu – nejvhodnější je koupelnový obklad.